Copyright © 2014-2024 SP9CXN

POLISH AMATEUR RADIO STATION SP9CXN

Zgodnie z obowiązującymi przepisami praca radiostacji amatorskich możliwa jest wyłącznie w wyznaczonych przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) zakresach częstotliwości zwanych zwyczajowo band planem.

Praca poza wyznaczonymi dla krótkofalowców zakresami poszczególnych pasm stanowi naruszenie międzynarodowych uregulowań prawnych  i może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami do cofnięcia uprawnień operatorskich włącznie.

Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę najpopularniejszych pasm amatorskich, a w zakładkach szczegółowy band plan pasm KF i UKF.  

Pasmo 160m - w  ciągu  dnia  zasięg łączności z reguły nie przekracza 150 km, gdyż komunikacja odbywa się z wykorzystaniem fali przyziemnej. Warunki propagacyjne poprawiają się nocą, umożliwiając nawiązanie łączności na większe odległóści.

Pasmo to jest wrażliwe na zakłócenia atmosferyczne, oraz na zakłócenia generowane przez urządzenia elektryczne. Najlepsze warunki do pracy w tym paśmie występują w zimie.

Pasmo 80m - wykorzystywane jest najczęściej do łączności lokalnych na odległość kilkuset kilometrów. Propagacja w tym paśmie uzależniona jest głównie od pory dnia i roku. Najlepsze warunki propagacyjne występują nocą i nad ranem, umożliwiając nawiązywanie łączności międzykontynentalnych. Nocą też wzrasta poziom zakłóceń generowanych przez inne stacje. Pasmo jest wrażliwe na zakłócenia atmosferyczne. Tym samym lepsze warunki występują zimą, gdy nie ma wyładowań atmosferycznych.

Pasmo 40m - w  dzień możliwe jest nawiązywanie łączności o zasięgu kontynentalnym do ok. 700 - 1600 km. W porze nocnej, szczególnie podczas okresu aktywności słonecznej występują bardzo dobre warunki umożliwiające   nawiązywanie  dalekich łączności międzykontynentalnych. Zakłócenia atmosferyczne i elektryczne są w znacznie mniej dokuczliwe niż w pasmach 160 i 80m.

Pasmo 30m - zostało przydzielone krótkofalowcom  po Światowej Administracyjnej  Konferencji Radiowej WARC’79. Z uwagi na  małą szerokości pasma, pasmo nie powinno być wykorzystywane podczas zawodów.

Pasmo otwarte jest przez całą dobę. Zasięg pasma w godzinach dziennych wynosi ok. 3000km. W nocy możliwe jest nawiązywanie łączności międzykontynentalnych.

Pasmo 20m - jest najczęściej wykorzystywane jest do łączności międzykontynentalnych. W latach dużej aktywności słonecznej nawiązywanie ciekawych, dalekich łączności możliwe jest w godzinach nocnych, natomiast w okresie słabej aktywności słonecznej w ciągu dnia. Pasmo to charakteryzuje się niskim poziomem zakłóceń  atmosferycznych.

Pasmo 17m - przyznane  krótkofalowcom po Światowej Administracyjnej Konferencji Radiowej WARC’79. Z uwagi na małą szerokości pasma, pasmo nie powinno być wykorzystywane podczas zawodów. Właściwości tego pasma są zbliżone do pasma 20m, lecz jest ono bardziej uzależnione  od aktywności  słonecznej. Podczas dużej aktywności słońca łączności międzykontynentalne można nawiązywać podczas dnia i wczesnym wieczorem.

Przy średniej aktywności słońca pasmo jest aktywne w dzień. Po zachodzie słońca pasmo się zamyka.

Pasmo 15m - propagacja w tym paśmie w dużej mierze zależy od aktywności słonecznej. W okresie największej  aktywności słońca występującej średnio co 2 – 4 lata pasmo jest otwarte dla łączności międzykontynentalnych w ciągu dnia do późnych godzin wieczornych, a czasem nawet nocnych. Podczas średniej aktywności słońca pasmo otwiera się wyłącznie podczas dnia. Przy najniższej aktywności słońca pasmo nie nadaje się do nawiązywania łączności międzykontynentalnych. Sporadycznie możliwe jest nawiązywanie łączności o różnych porach dnia i nocy ze stacjami europejskimi.

Pasmo 10m - możliwość pracy w tym paśmie praktycznie ogranicza się mniej więcej w okresie występowania maksymalnej aktywności słońca, oraz w okresach specyficznej propagacji sporadycznej.

W okresie maksymalnej aktywności słońca możliwe jest nawiązywanie łączności ze stacjami na całym globie stosując nadajniki o niewielkich mocach. Przy średniej aktywności pasmo otwiera się zazwyczaj około południa. Niska aktywność słoneczna praktycznie zamyka to pasmo.

Pasmo 6m - zaliczane jest do  fal ultrakrótkich, ale w niektórych okolicznościach  może posiadać właściwości fal krótkich. Jest ono bardzo wrażliwe na cykl słoneczny. Podczas maksimum aktywności słońca możliwe jest  nawiązywanie łączności międzykontynentalnych niekiedy z lepszym  skutkiem niż na falach krótkich. Ze względu na właściwości tego pasma mającego cechy fal krótkich i jednocześnie ultrakrótkich, pasmo to zostało nazwane „magic band”.

Pasmo 2m -  najczęściej jest używane do łączności lokalnych z modulacją FM wykorzystując falę bezpośrednią. Istnieją jednak okresy szczególnej propagacji umożliwiającej przeprowadzanie łączności na odległość rzędu kilkuset kilometrów wykorzystując przy tym wieloelementowe anteny kierunkowe. Pracując innymi emisjami takimi jak SSB czy telegrafia można znacznie zwiększyć zasięg nawiązywanych łączności. Bardzo ciekawe łączności z wykorzystaniem propagacji troposferycznej można nawiązać wykorzystując  zjawisko odbicia fal radiowych od księżyca (EME), od śladów meteorytów, czy od obszarów zjonizowanego powietrza w czasie występowania zorzy polarnej.

Pasmo 70cm - właściwości  tego  pasma  są  podobne  jak  w paśmie 2m . Wraz ze wzrostem częstotliwości wzrasta zdolność fal centymetrowych do przenikania budynków. Mniejsze przeszkody mogą jednak powodować  odbicia fali lub ją blokować. Wyższe częstotliwości tego pasma charakteryzują się mniejszą wrażliwością na zakłócenia naturalne i sztuczne. Propagacja troposferyczna w tym paśmie jest znacznie częstsza niż w paśmie 2m, ponieważ fale ultrakrótkie o tej długości mają znacznie większe kąty załamania przez co mogą odbijać się więcej razy. Ponieważ pasmo to jest częstotliwościowo bardzo blisko trzeciej harmonicznej  pasma  2m możliwe jest stosowanie jednej anteny na obydwa pasma tzw. duobander.

Pasma amatorskie

Pasma HF + 50MHzPasma UKF

Pasma UKF

Pasma HF + 50 MHz