Copyright © 2014-2024 SP9CXN

POLISH AMATEUR RADIO STATION SP9CXN

Mam na imię Jacek.  Z krótkofalarstwem zetknąłem się w roku 1965 uczęszczając do szkoły średniej. Wtedy to mój klasowy kolega,  którego od dziecka interesowały radia i wszystko co było związane z elektroniką zaprowadził mnie do Klubu Łączności LOK SP9KAG w Gliwicach. Po kilku wizytach w tym klubie „połknąłem bakcyla” krótkofalarstwa. Niemal codziennie po lekcjach i na przerwach,  gdyż szkoła do której uczęszczałem znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby LOK-u wpadałem do klubu by choć na chwilę założyć słuchawki i posłuchać nadających krótkofalowców. Po półrocznym uczęszczaniu do klubu pozwolono mi na przeprowadzenie pod okiem doświadczonego nadawcy pierwszej samodzielnej łączności, oczywiście na fonii emisją AM. Tych wrażeń się nie zapomina. Do dziś pamiętam ściśnięte gardło, suchość w ustach i spocone dłonie. Pomimo olbrzymiej tremy udało mi się wymienić z moim pierwszym korespondentem raporty, dane o sobie i o stacji.

Kolejne łączności pod okiem starszych kolegów z klubu przebiegały już coraz płynniej. W roku 1966 zostałem nasłuchowcem i otrzymałem znak SP9-1405. Z pomocą kolegi  przestroiłem otrzymany w klubie odbiornik z demobilowej radiostacji czołgowej 10RT na pasma 80 i 40 m. Każdą wolną chwilę wykorzystywałem do robienia nasłuchów jednocześnie pilnie ucząc się telegrafii.

W  1967 roku przystąpiłem do egzaminu na świadectwo uzdolnienia radiooperatora w służbie radioamatorskiej  i po pomyślnym jego zdaniu otrzymałem licencję i znak wywoławczy SP9CXN. Moją pierwszą łączność pod własnym znakiem przeprowadziłem na telegrafii na zbudowanym przez siebie nadajniku z lampą GU50 w stopniu końcowym ze stacją SP9KGC w dniu 22.07.1968 roku.

Obecnie posiadam transceivery YAESU FT-897D, YAESU-710 AESS i  anteny Comet CWA-1000, G5RV na pasma HF, oraz Bigstar na 2 m. Jestem aktywny na pasmach pracując głównie telegrafią i emisjami cyfrowymi.

Członkiem Klubu Sportów Łączności LOK SP9KAG jestem do dnia dzisiejszego.