Copyright © 2014-2024 SP9CXN

POLISH AMATEUR RADIO STATION SP9CXN

Karty QSL poza walorami kolekcjonerskimi stanowią namacalny dowód przeprowadzenia konkretnej łączności lub nasłuchu. Zgodnie ze zwyczajem każda pierwsza łączność z daną stacją na danym paśmie powinna być potwierdzona kartą QSL.

Przy ubieganiu się o uzyskanie różnego rodzaju dyplomów wyczynowych lub o członkostwo w specjalistycznych klubach krótkofalarskich, należy zgromadzić i przedstawić do weryfikacji odpowiednią kolekcję takich kart.

Karty te formatem zbliżone są do zwykłych widokówek, na których zawarte są informacje dotyczące danej łączności tj. data i godzina przeprowadzenia łączności, pasmo, raport o słyszalności RS lub RST, dane operatora, oraz ewentualne informacje o wyposażeniu radiostacji.


Szata graficzna tych kart uzależniona jest od inwencji twórczej i estetycznej ich właściciela. Dystrybucją  kart zajmują się wyspecjalizowane biura działające w ramach organizacji krótkofalarskich poszczególnych krajów.


W przypadku krótkofalowców zrzeszonych w Polskim Związku Krótkofalowców, koszty dystrybucji tych kart zawarte są w składkach członkowskich. Wystarczy dostarczyć swoje karty do Oddziału Terenowego PZK, w którym jesteśmy zarejestrowani, aby dotarły one do adresatów nawet w najdalszych zakątkach świata. W tym samym Oddziale odbieramy karty QSL przeznaczone dla nas od naszych korespondentów.


W dobie komputerów i internetu potwierdzenia łączności lub nasłuchów można otrzymywać drogą elektroniczną. W tym celu należy zarejestrować się na specjalistycznych portalach eQSL, HRDlog lub LoTw. Zaletą tego typu potwierdzeń jest szybkość ich otrzymywania. Bardzo często już po kilku minutach od zakończenia łączności takie potwierdzenia można uzyskać na w/w portalach.

Tradycyjna papierowa karta QSL

Drugą, nie mniej istotną zaletą elektronicznego potwierdzania łączności jest oszczędność miejsca. Po kilkuletniej intensywnej działalności krótkofalarskiej pojawia się problem z przechowywaniem zgromadzonych kart QSL. Korzystając z potwierdzeń elektronicznych, nasze potwierdzenia przechowywane są w archiwach tych serwisów.

Karta QSL w wersji elektronicznej (eQSL.cc)

Karta QSL w wersji elektronicznej (HRDlog.net)