Copyright © 2014-
POLISH AMATEUR RADIO STATION SP9CXN
Lista IOTA podzielona jest na grupy uwzględniające poszczególne kontynenty i zawiera 99,9 % wszystkich wysp i grup wysp na naszym globie.
AN -
AS -
EU -
NA -
SA -
OC-
AF -
Twórcą programu dyplomowego IOTA był angielski nasłuchowiec Geoff Watts -
Pomysł ten był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Geoff przez pół roku systematyzował wyspy łącząc je w grupy i nadając im oznaczenia zwracając uwagę, aby jego praca nie konfliktowała z listą krajów DXCC. Ta benedyktyńska praca zaowocowała pierwszą listą wysp, która obejmowała 99% wysp oceanicznych i morskich. Przez następnych 20 lat Geoff Watts osobiście kierował programem IOTA, a w 1985 r poprosił RSGB o przejęcie całego przedsięwzięcia. Geoff Watts zmarł 9 maja 1994 nie doczekawszy 30 rocznicy powstania programu IOTA.
Podstawowy dyplom IOTA wydawany jest za potwierdzone łączności ze 100 wyspami oznaczonymi różnymi numerami kontrolnymi zgodnymi z przewodnikiem dyplomowym przy czym w tej liczbie musi być po jednej łączności z każdym z 7 kontynentów. To jest początek drogi dyplomowej, a jej zwieńczeniem jest ostatni z 18 oddzielnych dyplomów o nazwie Plaque of Excellence za 750 potwierdzonych łączności z różnymi wyspami zawartymi w spisie. Aby stać się pełnoprawnym członkiem programu IOTA należy zaopatrzyć się w Przewodnik Dyplomu IOTA, oznaczony kolejnym numerem, który przypisany jest do danego znaku wywoławczego. Wydawnictwo to liczy trzydzieści kilka stron formatu A4 i zawiera wykaz wysp, który jest bardzo pomocny przy systematyzowaniu swoich osiągnięć, a jego numer musi być podany przy ubieganiu się o pierwszy i następne dyplomy IOTA.
Statystyki i obserwacje eterowe wykazują, że na jednego pełnoprawnego członka programu IOTA przypada 10-
Prowadzone jest również krajowe współzawodnictwo programu IOTA, któremu patronuje SP DX Club. Regulamin współzawodnictwa znajdziecie na stronie:
https://www.spdxc.org/index.php/iota-
Polskimi wyspami, które są zaliczane do programu IOTA są: Wolin EU-